UZUN KOŞULARA PUMA NITRO DESTEĞİ

RUNDAMENTAL 2015 yılında kurulduğundan beri, hem Türkiye, hem de yurt dışında yarışlara katılıyoruz. Koştuğumuz yarışlara bakarsak, ekibin uzun koşulara bir yatkınlığı var.

Yarı maraton ve maraton, hatta ultra maraton mesafelerinde koşmayı seven bir grubuz. 2020 yılı başlarında ekipten bir grup koşucu Kopenhag Maratonu’na hazırlanırken, kafamızı kurcalayan en büyük sorulardan biri; acaba hangi PUMA ayakkabı ile koşmalıyız olmuştu… Uzun mesafelerde hız ve konfor sağlayan bir PUMA koşu ayakkabısı hayali kuruyorduk. Uzun zamandır Hybrid taban teknolojisi kullanan PUMA’nın, yavaş yavaş Hybrid’den uzaklaşıp, 2021 itibariyle yepyeni karbon köpük taban teknolojisi ile performans sahalarına çok iddialı döneceğini duymuştuk. Yeni teknoloji için 2021 yılı başlarını beklemeliydik. Bu sırada pandemi oldu, tüm yarış planları, seyahatler, antrenmanlar bir anda durdu. Hatta koşu bile durdu. Koşu motivasyonunu geri kazanmak için; hedef yarışlar seçmek, ekip olarak hazırlanmak, birbirimize destek olmak ve koşudan tekrar keyif almak işin anahtarıydı. Biz de en makul hedeflerden biri olan 4 Nisan İstanbul Yarı Maratonu’nu hedef olarak belirledik ve kalabalık bir ekip 3 aylık yoğun bir antrenman sürecine girdik. Sokağa çıkma yasakları, vaka sayıları çok fazla artan covid gerçeği, kış soğukları, sakatlanmadan bu işten alnımızın akıyla çıkma gibi endişeler yaşarken, beklediğimiz haber geldi. PUMA uzun zamandır üzerinde çalıştıkları Nitro serisini tüm koşu dünyasına tanıttı. Deviate, Eternity, Velocity, Libarate isimleri ve farklı amaçlara hizmet eden büyüleyici bir koşu ayakkabısı serisi. Ekipten 8 kişi, PUMA Türkiye web sitesindeki kendin için doğru Nitro ayakkabıyı bulma testini uyguladık ve hızlıca tecrübe etmeye başladık. Öncelikle Nitro’ların tasarımlarına bayıldık. Her modelin ayrı bir özelliği ve bu özelliği yansıtan sade ve ciddi duran ama albenisi yüksek tasarımları gözlerimizi kamaştırdı. RUNDAMENTAL – NITRO giyenler ekibine ; koşu geçmişleri, pandemide nasıl hayatta kaldıkları ve PUMA NITRO serisi ile yaşadıkları tecrübeleri sorduk.

BENGİSU

1. Bengisu kaç yıldır koşuyorsun? Koşuda kendini başlangıçtan bu yana nasıl bir gelişim içinde görüyorsun?

Koşuya başlayalı 8 yıl oldu. O zamanlar adı Avrasya Maratonu olan yarışa iş arkadaşımla 10K için kaydolduk ve çantalarımızı bile teslim edemeden, geç start alarak başlayıp iki saatin üzerinde tamamlayabilmiştik. Yıllar içinde koşu sevgim giderek arttı ve bu koştuğum sürelere de yansıdı.

2. Pandemi seni nasıl etkiledi? Pandemi döneminde koşmayı hiç bırakmadığını biliyoruz. Nerelerde koşuyorsun? Koşu dışında başka antrenmanlar yapıyor musun?

Üniversitede başlayan yoğun tempomun bir anda bıçak gibi kesilmesine neden oldu pandemi. Okul, antrenman ve ev arasında koştururken hiçbir yere çıkamaz olduk bir süre. Bu dönemde öncelikle evde antrenman yaparak hareketliliğimi sağlamaya başladım. Sonra RUNDAMENTAL Zoom antrenmanları ile her gün hatta bazı günler günde iki kez ter döker olduk. Sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar el verdiğince Maltepe’den Caddebostan ve Kartal yöne doğru rotalar geliştirdim ve buralarda koştum. Bunun dışında kadim hatha yoga temellerine dayanan shadow yoga pratikleri dersi alıyorum.

3. Koşuda nasıl mesafelerde kendini buluyorsun? Şu ana kadar koştuğun en uzun ve en kısa mesafe için nasıl antrenman yaptın?

En uzun mesafem; 2017 yılında Cappadocia Ultra Trail’de bir trail denemesi olarak koştuğum 30K parkuruydu. Bu yarış için 5 ay boyunca 6 + 1 antrenmanlar yaptım. Uzun koşular, intervaller, kuvvet antrenmanları, yokuş antrenmanlarını içeren çok yoğun bir programdı. En iyi 10K derecem de bu yıl içerisinde yarıştığım PUMA IGNITE’ta oldu. Benim için en iyi yarışın 10K yol koşusu olduğuna karar kıldım, antrenmanlarımı da 10K’ya göre yapıyorum.

4. Uzun süredir PUMA performans ürünleri ile koşuyorsun? Senin için PUMA giymenin anlamı nedir? Yeni NITRO serisi ile kısa zaman önce tanıştın? Hangi NITRO senin için uygun bulundu ve neden? Koşularına nasıl bir katkısı olacağını düşünüyorsun?

2017’de en iyi 10K derecemi ilk PUMA ayakkabım olan Ignite Netfit ile yapmıştım. Bu nedenle PUMA benim için kendi en iyimi bulma mücadelemde en iyi yol arkadaşım diyebilirim. İstanbul Yarı Maratonu’ndan kısa bir süre önce NITRO serisi ile tanıştım. Zamanımı geliştirmek için ayağımı sabit tutan ve tüy gibi hafif bir tasarım ihtiyacım için en iyi seçenek olan ETERNITY NITRO ile koşuyorum. Bir süredir ayak tabanımda yaşadığım problem için denge sağlıyor. İçe basmadan dolayı oluşabilecek bir bükülmeye karşı runGUIDE teknolojisi ile doğru hizalamayı destekliyor. Bu ayakkabı ile nerede olursam olayım tüm zeminlerde yastıklama ve uyumluluk sorunu yaşamayacağımı bilerek rahatlıkla antrenmanlarımı gerçekleştireceğimi düşünüyorum.